کمیته پژوهش و تحقیق

اهمیت موضوع:
از آنجایی‌که جامعه دانشگاهی و غیردانشگاهی افغانستان در حوزه امور پژوهشی خالیگاه‌های زیادی دارد و همچنین با توجه به نوپا بودن برخی علوم مرتبط با صنعت و ساخت و ساز در افغانستان به نظر می‌رسد راه‌اندازی بخشی به نام معاونت و مدیریت پژوهش در دانشگاه ضروری به نظر می‌رسد.
تجربه نشان داده است که پژوهشکده‌ها و همچنین بخشهای پژوهشی در دانشگاهها می‌تواند به لحاظ مادی و معنوی آورده‌های زیادی با خود به همراه داشته باشند. در افغانستان مراجعات پژوهشی در سطوح مختلف به دانشگاه زیاد شده است و این امر ضمن اینکه اعتباری علمی مضاعف به دانشگاه می‌دهد می‌تواند همزمان باعث کسب درآمد نیز برای دانشگاه بشود.
در افغانستان به جز یکی دو بخش مشخص شده در حوزه مطالعات راهبردی و پژوهشهای کاربردی، خوشبختانه یا متاسفانه مرکز خاصی به فعالیت نپرداخته است و همین امر میدان باز و مناسبی را در پیش روی دانشگاه خورشید قرار می‌دهد تا با یک برنامه ریزی مناسب و داشتن نقشه راهی منسجم کار خود را آغاز کرده و به پیش ببرد.
حضور و دعوت از استادان برجسته در دانشگاه فرصت مغتنمی‌ست که به ما اجازه می‌دهد در حوزه امور پژوهشی بتوانیم تاثیرگذاری مناسبی در کشور افغانستان داشته باشیم. این هنر ماست که با استفاده از پتانسیل استادان در خصوص راه‌اندازی، فعالسازی و کاربردی کردن پژوهشهای بنیادی در دانشگاه اقدام نمائیم. بنابراین با توجه به پتانسیلهای موجود پیشنهاد راه‌اندازی بخش پژوهشی از سمستر آینده پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد.

وظایف و اهداف:
حوزه پژوهش و فناوری بـــه عنوان بــــانــي و مسئول پژوهش در دانشگاه، سعي در پيشبرد و ارتقـــای سطــــح كيفي و كمــــي عرصه پژوهش در تمامي زمينه هـا نموده و با اولويت قــراردادن فعاليتهــاي پژوهشي در تلاش است تــا در آغازین سالهای تاسیس دانشگاه، در جهت کسب جايگاه شايسته اي در بيــن دانشگاه¬هاي افغانستان فعالیت نماید.
حوزه پژوهش و فناوري می تواند فعاليتهاي معتددي انجام داده و در اين راه امكانــات و تسهيلات مختلفي را جهت بهره وري بيشتر از نيروي علمي دانشگاه عرضه مي نمايد تا با ترغيب بيشتر اساتيد و دانشجويان گامي موثر در جهت ارتقاء علمي دانشگاه برداشته باشد.
برخي از این امور به شرح ذیل می باشد:
-    ساماندهی به امور کتابخانه و بخش تحقیق و همچنین ارتباط با دانشگاههای دولتی و غیردولتی و امضای تفاهمنامه علمی با آنها می‌تواند از قدمهای اولیه این کار باشد که طی آن اعلان موجودیت بخش پژوهش و پژوهشکده صورت پذیرد.
-    برگزاری ورکشاپهای مختلف با همکاری نهادها و دستگاههای دولتی و غیردولتی می‌تواند از جمله فعالیتهای عمده و اصلی پژوهشگاه و بخش پژوهشی دانشگاه باشد.
-    تدوین آیین نامه نگارش پایان نامه و مقالات جزو مهمترین کارهای این مدیریت در آغاز کار است.
-    تدوین آیین نامه های امور پژوهشی در اولویت کار قراردارد.
-    همكاري با اعضای هيات علمي جهت انجام طرح هاي پژوهشي  مورد نياز.
-    ايجاد و راه اندازي مراكز تحقيقاتي جهت انجام فعاليتهاي تحقيقاتي استادان و دانشجويان.
-    حمايت از تيم هاي تحقيقاتي جهت شركت در مسابقات علمي.
-    اعزام اعضای هيات علمي دانشگاه جهت شركت در كنفرانسهاي علمي معتبر داخلي و خارجي جهت ارائه مقالات.
-    چاپ كتب تاليفي، ترجمه و گردآوري شده توسط استادان و دانشجويان.
-    انتشار مجلات معتبر.
-    فراهم نمودن فضاهايي چون كتابخانه، آزمايشگاههاي تخصصي و كافي نت جهت تسهيل امور آموزشي پژوهشي.
-    خريداري تجهيزات ويژه آموزشي، آزمايشگاهي، پژوهشي جهت گروههاي آموزشي
-    برگزاري همايشهاي بين المللي، ملي و ... جهت تبادل آخرين دستاوردهاي علمي.
-    تلاش برای ایجاد باشگاه پژوهشگران جوان و جذب دانشجويان ممتاز در آن.
-    تشويق مقالات علمي چاپ شده اساتيد و دانشجويان.
-    برگزاري سخنراني هاي علمي، كارگاههاي آموزشي و ... .
-    انجام طرح های پژوهشی درون دانشگاهی و برون دانشگاهی توسط اعضای هيئت علمی.
-    ايجاد و توسعه مراکز تحقيقاتی (پژوهشکده) با همکاری دانشکده ها و گروههای آموزشی.
-    راه اندازی و گسترش انجمنهای علمی با همکاری اساتيد و دانشجويان دانشکده ها و گروههای آموزشی ذيربط.
-    تامين ، نگهداری و پشتيبانی از سيستمهای سخت افزاری و ارتباطی و شبکه مورد نياز دانشگاه با استفاده از آخرين فناوری های روز.
-    تهيه و توليد امار مورد نياز مسوولان و مديران اجرایی و ستادی دانشگاه.

ساختار و نحوه اجرا:
-    به لحاظ ساختاری، بخش پژوهش زیر نظر مستقیم معاونیت علمی و تدریسی است.
-    در آغاز می‌توان در حوزه پژوهش فناوری از بخشهای مهمتر آغاز به کار کرد.
-    هر گروه در ابتدا می‌تواند 4 عضو به عنوان اعضای کمیته پژوهشی یا به عنوان پژوهشگر داشته باشد. این 4 عضو بهتر است از میان استادان دانشگاه باشند که ارتباطات مناسبی با دستگاهها و نهادهای دولتی و غیردولتی داشته باشند و بتوانند در جهت جذب پروژه‌های پژوهشی و کاربردی فعالیت داشته باشند و همچنین در حوزه کارهای پژوهشی درون دانشگاه فعال باشند.
-    در گام بعدی می‌توان اعضای غیر رسمی نیز برای پژوهشکده جذب کرد.
با توجه به اهمیت این حوزه در فضای دانشگاه، حداقل باید 3 کارمند (یا 3 کارشناس) در حوزه امور کتابخانه، امور آی تی و فناوری و اجرایی به این حوزه تعلق بگیرد.

Please publish modules in offcanvas position.