اخبار و رویدادها

10 Jul 2019
718 times

گزارش برنامه‌های برگزار شده علمی فرهنگی موسسه تحصیلات عالی خورشید در طول سال

شماره

عنوان

1

 

محفل بزرگداشت از استاد خلیل الله خلیلی

فریاد خلق تا به فلک رفت و روز و شب / یکبار کس نگفت که آنجا صدای کیست
خلیل‌الله خلیلی

روز چهار شنبه، 18ثور 1398 خورشیدی محفل بزرگداشت از استاد خلیل الله خلیلی با حضور، محترم مسعود خلیلی، استادان و مسوولان موسسه تحصیلات عالی خورشید و جمعی از دانشجویان گرامی در تالار فردوسی این موسسه برگزار شد. در این برنامه‌ی بزرگداشت، ضمن سخنرانی محترم دکتر جمال الدین سینا دلیری، معاون علمی و تدریسی موسسه تحصیلات عالی خورشید و محترم مسعود خلیلی شاعر و سیاست‌مدار کشور، دانشجویان نیز اشعار استاد خلیل الله خلیلی را دکلمه نمودند. 
استاد خلیل الله خلیلی یکی از شاعران متعهد و میهن‎دوست و سیاستمداران نامدار و پر آوزه کشور است که از خود آثار گرانبهای برای نسل بعدی بجا گذاشته است. 
یادش گرامی باد.

2

 

برنامه‌ی نقد و رونمایی کتاب « در برگشت به مرگ» برگزار شد

روز پنج‌شنبه 19 ثور 1398 خورشیدی با حضور جمعی از نویسندگان، استادان و دانشجویان و فرهنگیان برنامه‌ی نقد و رونمایی کتاب در برگشت به مرگ اثر استاد یعقوب یسنا در تالار فردوسی موسسه تحصیلات عالی خورشید برگزار شد. داستان در برگشت به مرگ مسایل فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ای افغانستان را بازتاب می‌دهد و بر رویدادها و مسایل دوران جنگ( جنگ با روس‌ها) و پسا جنگ انگشت گذاشته است. مسایلی که نویسندگان افغانستان کمتر به آن پرداخته‌اند. این کتاب از سوی سخنرانان برنامه مورد بحث و داوری قرار گرفت.
برنامه با مقدمه‌ محترم سمیع فرجاد، مسوول فرهنگی موسسه تحصیلات عالی خورشید آغاز گردید و سپس سخنرانان هر یک: دکتر محی الدین مهدی، دکتر حمیرا قادری، دکتر صحرا کریمی و محترم حیدر بیگی به نقد و بررسی کتاب پرداختند. برنامه رأس ساعت یک آغاز و سه پس از چاشت پایان یافت.

                                  

3

اولین جشن فراغت خورشید

 

4

دانشگاه خورشيد با همكارى نهاد تلاش براى صلح

دانشگاه خورشيد با همكارى نهاد تلاش براى صلح، گفتمانى را پيرامون آينده اى سياسى افغانستان و راه هاى دست يابى به صلح برگزار مى كند.
علاقمندان مى توانند آزادانه در برنامه اشتراك كنند.
زمان:
چهارشنبه، ٦سرطان ١٣٩٧، از ساعت ٤:٠٠ الى ٦:٠٠ بعد از ظهر.
مكان:
تالار فردوسى دانشگاه خورشيد

5

همايش نقد، بررسي و معرفي كتاب (ناگفته هاي سياسي؛ جمعيت اسلامي، تاجيكان و زبان فارسي)

‎آگاهي رسانه‌یی موسسه تحصیلات عالی خورشید، جمعيت فكر و عمل، کانون‌اندیشکده ی آزادی؛
موسسه تحصیلات عالی خورشید، جمعيت فكر و عمل و كانون انديشكده ي آزادي، همايش نقد، بررسي و معرفي كتاب (ناگفته هاي سياسي؛ جمعيت اسلامي، تاجيكان و زبان فارسي )، ٢٨ مين اثر محمد اكرام انديشمند نويسنده و واكاو تاريخ را با حضور فرهنگيان، سياست گران، دانشمندان حوزه حقوق و علوم سياسي، تاريخ و جامعه شناسي، اساتيد دانشگاه و دانشجويان و جوانان خامه ور، برگزار مي نمايد. 
سخن ران ها:
- دكتر نظيف الله شهراني استاد دانشگاه؛
- دكتر شمس الحق آريانفر نويسنده و واكاو تاريخ؛
- محمد علم ايزديار معاون نخست مجلس سنا؛
- محمد اكرام انديشمند نويسنده كتاب. 
‎بنأ، از رسانه هاي داخلي و بين المللي دیداری، شنیداری، چاپی و اجتماعی و خبرنگاران گرامی احترامانه خواهشمندیم، به این همایش افتخار حضور بخشیده و در پوشش این برنامه، ما را همكاري و همياري نمايند

گاه: پنجشنبه ٤ بهمن/ دلو ١٣٩٧ خورشيدي، ساعت ٠١:٣٠ پس از چاشت؛

جا: موسسه تحصيلات عالي خورشيد، چهار راهي لب جر.
شماره‌های تماس: 0787632344 /0799496999

6

مناظره

 

7

مناظره دانشجویی را به زبان انگلیسی بین دوازده دانشگاه خصوصی و دولتی شهر کابل برگزار می نماید

موسسه تحصیلات عالی خورشید افتخار دارد که مناظره دانشجویی را به زبان انگلیسی بین دوازده دانشگاه خصوصی و دولتی شهر کابل برگزار می نماید.
زمان : روز جمعه وشنبه ۱۱ و۱۲ جنوری ۲۰۱۹ 
مکان: تالار فردوسی، موسسه تحصیلات عالی خورش

8

رسیدگی به دعوای جزایی

برنامه‌ی محکمه‌ی تمثیلی « رسیدگی به دعوای جزایی» در تالار موسسه تحصیلات عالی خورشید برگزار شد.
در کنار آموزش دروس نظری و تیوریک، برگزاری برنامه‌های عملی و تطبیقی میتواند در جهت تربیت کادرهای متخصص و حرفه‌ای مؤثر و مفید تمام شود. با توجه به این امر، امروز دوشنبه 28 عقرب 1397 خورشیدی به تعقیب برنامه های گذشته، برنامه‌ی محکمه نمایشی با حضور استادان و دانشجویان، توسط دانشجویان سمستر هشتم و تحت نظر استاد خانعلی حکمت، آمر دیپارتمنت قضا و سانوالی برگزار گردید.

9

شیوه‌ی نگارش پایان نامه تحصیلی

ویژه برنامه آموزشی "شیوه‌ی نگارش پایان نامه تحصیلی" به تاریخ 11/7/1397 با ارایه استاد نعمت الله سلطانی کارشناس ارشد حقوق عامه با همکاری آمریت ارتقای کیفیت و اعتبار دهی و مدیریت فرهنگی و نشرات و با تسهیل تخنیکی مدیریت فن‌آوری ؛ با اشتراک شخصیت‌های علمی، استادان و با حضور جمع دانشجویان در موسسه‌ی تحصیلات عالی خصوصی خورشید دایر گردید. 
در این برنامه معیارهای انتخاب موضوع، تهیه طرح تحقیق؛ مشتمل بر بیان مساله، پیشینه موضوع، پرسش‌های اصلی و فرعی، فرضیه‌های تحقیق، روش انجام تحقیق؛ روش گردآوری اطلاعات، روش تحلیل اطلاعات، اهداف تحقیق و سازمان‌دهی تحقیق به‌صورت فشرده ارایه گردید.
در ادامه شیوه تهیه و ترتیب پایان نامه تحصیلی از منظر شکلی مشتمل بر طرح جلد، صفحه آرایی، مرجع نویسی و سایر موضوعات شکلی تهیه و ترتیب پایان نامه به‌صورت عملی برای دانشجویان ارایه شد.
در خاتمه محترم دکتر جمال‌الدین سینا دلیری معاون علمی_تدریسی موسسه تحصیلات عالی خورشید تقدیرنامه‌ای را که اداره تضمین کیفیت تدارک دیده بود، برای استاد محترم نعمت الله سلطانی به پاس زحمات‌شان تقدیم نمود.
پ.ن: از همکاری پیوسته‌ی آقای نذیر یوسفی یکی از دانشجویان ممتاز و فعال موسسه، صمیمانه سپاس گزار هستیم و برایشان از بارگاه ایزد منان موفقیت تمنا داریم.

10

بودجه سازی در افغانستان برگزار شد.

سمینار علمی: بودجه سازی در افغانستان برگزار شد.

به سلسله‌ برگزاری برنامه های علمی و فرهنگی، روز یکشنبه تاریخ ۲۷/۸/۱۳۹۷ خورشیدی، رأس ساعت ۱۱ پیش از چاشت سمینار علمی تحت عنوان «بودجه سازی در افغانستان» در تالار فردوسی مؤسسه تحصیلات عالی خورشید برگزار شد. برنامه با مقدمه کوتاه دکتر طاهر انصار، رییس محترم دانشکده اقتصاد آغاز گردید و سپس جناب استاد عبدالفرید سالنگی، استاد محترم دانشکده اقتصاد سمینار علمی شان را ارایه نمودند. در این سمینار علمی علاوه بر استادان و دانشجویان دانشکده اقتصاد، دانشجویان‌علاقمند از دانشکده حقوق نیز اشتراک ورزیدند. در اخیر، سمینار با پرسش دانشجویان و پاسخ استاد سالنگی به ساعت ۱۲ و ۳۰ به پایان رسید.

 

11

 

25ثور، روز پاس‌داشت از زبان پارسی دری و بزرگ‌داشت از حکیم ابوالقاسم فرودسی خجسته باد.

در آستانه‌ی 25 اردیبهشت/ ثور، برنامه‌ی « پاسداشت زبان پارسی دری و حکیم ابوالقاسم فردوسی» روز پنج‌شنبه، 20 ثور با حضور شاعران و نویسندگان، استادان دانشگاه و دانشجویان در تالار «فردوسی»، موسسه تحصیلات عالی خورشید برگزار شد.
برنامه با گردانندگی استاد رحیم عزیزی، استاد زبان و ادبیات پارسی دری و تلاوت آیات کلام ملکوتی توسط استاد ذبیح‌الله ابدالی آغاز شد و سپس آقای سمیع فرجاد مسوول فرهنگی موسسه تحصیلات عالی خورشید، ضمن عرض خوش‌آمدید محضر حاضرین در برنامه، پاسداشت از زبان پارسی و بزرگداشت از شاعران و بزرگان زبان فارسی را وظیفه و رسالت فارسی زبانان دانست و افزود که به گونه مستقیم نهادهای آموزشی جامعه و به ویژه نهاد دانشگاه و مراکز تحصیلات عالی رسالت دارند تا در جهت پاسداری از زبان و شاعران و بزرگان زبان فارسی سعی و تلاش ورزند.
سپس استاد رهنورد زریاب، نویسنده‌ی بزرگ کشور در باره زبان پارسی دری و فراز و فرودهای که این زبان در درازای تاریخ پشت سر گذاشته است، به گونه مفصل به ایراد سخن پرداخت. استاد زریاب اضافه نمود که زبان فارسی دری زبانی است که گویندگان آن به وسعت انسانیت می‌اندیشند، ابو عبدالله جعفر رودکی، شهید بلخی، دقیقی بلخی، فردوسی توسی، مولانای بلخی، سنایی غزنوی، عطار نیشاپوری، سعدی و حافظ شیرازی، بیدل دهلوی، استاد خلیل الله خلیلی و دیگران مثل بر ادعاست. 
استاد زریاب افزود: هيچ فرقي در کنه زبان فارسی دری در ميان کشور هاي ايران، تاجيکستان و افغانستان وجود ندارد، بلکه فرق درلهجه و يا گويش‌هاي يک زبان واحد است.
پس از سخنرانی استاد رهنورد زریاب، استاد پرتو نادری، شاعر و نویسنده‌ی کشور شعر مناسبتی را که به حضرت حکیم ابوالقاسم فردوسی سروده بود، دگلمه نمود. 
سخنرانی بعدی برنامه، استاد احمد ضیاء رفعت، نویسنده و استاد دانشگاه بود. استاد احمد ضیاء رفعت، پیرامون جایگاه فردوسی در حیات دوباره‌ی زبان فارسی دری به ایراد سخن پرداخته، زبان فارسی دری را یکی از زبان های زنده‌ی دنیا عنوان کرد. در ضمن اشاراتی به درست نویسی و املای برخی واژه‌ها در زبان فارسی دری نمود و در پایان تاکید نمود که وظیفه و رسالت نهادهای علمی و تحصیلی کشور است تا به بحث در این زمینه‌ها بپردازند.
در ادامه‌ی برنامه، آقای زریر پارسی منش شعر مناسبتی را دگلمه نمود و برنامه با جمع بندی کوتاه استاد رحیم عزیزی که گرداننگی برنامه را به دوش داشت پایان یافت.

12

اولین جلسه کتاب‌خوانی موسسه تحصیلات عالی خورشید با شعار (همه جا با کتاب)

بیایید کتاب بخوانیم تا بدانیم که چقدر کم می‌دانیم. 
کتاب سعادت زنده‌گی، کتاب دریچه‌ای به‌سوی پیروزی است.
اولین جلسه کتاب‌خوانی موسسه تحصیلات عالی خورشید با شعار (همه جا با کتاب) به هماهنگی دانشجویان و استادان محترم به تاریخ ۲۳ عقرب سال روان خورشیدی برگزار شد.
در این جلسه معرفی کلی از پروسه چگونه‌گی برگزای جلسه‌های کتاب‌خوانی صورت گرفت و دانشجویان با هم تبادله نظر و افکار کردند.
هدف این جلسه‌ها ترویج و رشد فرهنگ کتاب‌خوانی میان دانشجویان است.
با ما بپیوندید تا از سعادت کتاب و کتاب‌خوانی بهره‌مند شوید. صفحه رسمی این جلسه‌ها را لایک کنید و با دوستتان تان شریک بسازید، صفحه به نام (همه جا با کتاب) می‌باشد.
دومین جلسه، چهارشنبه ۷ قوس از ساعت هشت الی نه در تالار فردوسی موسسه تحصیلات عای خورشید برگزار خواهد گردید. اشتراک همه عزیزان آزاد است.
کتاب که بر روی آن در جلسه بعدی صحبت می‌کنیم: هدف ادبیات 
نویسنده؛ ماکسیم گورکی
کتاب را می‌توانید از نشرات و کمپیوتر لب موسسه بدست بیاورید.
جزیات بیشتر در صفحه فیسبوک این حلقه گذاشته شده

13

برنامه‌ی نقد و رونمایی کتاب « در برگشت به مرگ» برگزار شد:

برنامه‌ی نقد و رونمایی کتاب « در برگشت به مرگ» برگزار شد:

روز پنج‌شنبه 19 ثور 1398 خورشیدی با حضور جمعی از نویسندگان، استادان و دانشجویان و فرهنگیان برنامه‌ی نقد و رونمایی کتاب در برگشت به مرگ اثر استاد یعقوب یسنا در تالار فردوسی موسسه تحصیلات عالی خورشید برگزار شد. داستان در برگشت به مرگ مسایل فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ای افغانستان را بازتاب می‌دهد و بر رویدادها و مسایل دوران جنگ( جنگ با روس‌ها) و پسا جنگ انگشت گذاشته است. مسایلی که نویسندگان افغانستان کمتر به آن پرداخته‌اند. این کتاب از سوی سخنرانان برنامه مورد بحث و داوری قرار گرفت.
برنامه با مقدمه‌ محترم سمیع فرجاد، مسوول فرهنگی موسسه تحصیلات عالی خورشید آغاز گردید و سپس سخنرانان هر یک: دکتر محی الدین مهدی، دکتر حمیرا قادری، دکتر صحرا کریمی و محترم حیدر بیگی به نقد و بررسی کتاب پرداختند. برنامه رأس ساعت یک آغاز و سه پس از چاشت پایان یافت.

14

 

 

15

 

 

16

 

 

17

 

 

18

 

 

19

 

 

20

 

 

21

 

 

22

 

 

23

 

 

24

 

 

25

 

 

26

 

 

27

 

 

28

 

 

29

 

 

30

 

 

31

 

 

 

Last modified on Wednesday, 10 July 2019 11:14
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.